Zbog Facebooka djeca postižu lošije rezultate u školi

9.8.2011.
13:41
VOYO logo

Istraživanje o kojem piše magazin Time, pokazalo je da učenici u srednjoj školi i studenti na fakultetima koji provjeravaju Facebook najmanje jednom tijekom 15-minutnog razdoblja za vrijeme trajanja nastave, redovito dobivaju niže ocjene.

Druge studije su otkrile da tinejdžeri koji koriste Facebook naginju prema narcisoidnosti, a odrasli mladi mladi koji su aktivni na stranicama za društveno umrežavanje pokazuju i neke druge psihičke poremećaje. Štoviše, svakodnevno korištenje medija i tehnologije - a koji tinejdžer ne koristi tehnologiju svaki dan? - čini djecu sklonijima anksioznosti i depresiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove loše vijesti objavljene su tijekom proteklog vikenda na 119. godišnjoj konvenciji Američke psihološke udruge, a saopćio ih je Larry Rosen, profesor psihologije na kalifornijskom državnom sveučilištu Dominguez Hills, koje se bavi istraživanjem psihologije tehnologije.

No, ima i dobrih vijesti, naravno. Dok se Facebook i druge tehnologije optužuju za ugrožavanje djece, ove tehnologije također pomažu djeci da razviju svoj identitet i izbruse svoju sposobnost da suosjećaju s drugima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U studiji koju je prof. Rosen nedavno završio, on je utvrdio da djeca koja imaju najviše mogućnosti da pokažu "virtualno suosjećanje" - kroz afirmativne komentare online - su ona djeca koja troše više vremena online nego druga.

"Otkrili smo da su djeca koja su u stanju izraziti više virtualne empatije također u stanju izraziti i više empatije u stvarnom svijetu", kaže Rosen. "Ona osjećaju da imaju veću potporu od online i offline mreža."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko djeca smiju provesti vremena na internetu? Kada je previše? Ili dovoljno? Na takva i slična pitanja nije lako odgovoriti.

"Roditeljski posao sada je znatno složeniji", kaže Rosen koji već više od 25 godina istražuje kako tehnologija utječe na ljude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Stvorili smo svijet za studente u kojem se oni ne mogu usredotočiti, jer smo im dali sve te zaista cool stvari koje im odvraćaju pažnju. Kolebamo se u ravnoteži - previše vremena online može dovesti do zdravstvenih problema i narcizma, ali također može vas naučiti i da imate više suosjećanja i razvijete osjećaj za sebe."

Znanstvenici su otkrili da što više medija djeca konzumiraju tijekom dana, to ona lošije uče. Ako samo jednom provjere svoj Facebook tijekom 15-minutnog razdoblja, onda će biti lošiji učenici, kaže Rosen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Psiholozi i nastavnici pokušavaju se boriti s ovim padom produktivnosti kod učenika. U slučaju učenja to konkretno znači; izgasiti Facebook i usredotočiti se na jednu stvar.

Jedna od strategija koju pritom koriste i koja se preporučuje školama jest uvođenje "tehno-pauze". Naime, nastavnik određuje 15-minutno razdoblje tijekom kojeg učenici trebaju odložiti svoje mobitele i usredotočiti se na nastavu. Kada vrijeme istekne, učenicima je dopuštena jednominuta pauza tijekom koje smiju pisati SMS poruke, slati e-mailove ili provjeravati Facebook.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta minuta ispada zaista duga i čini čuda, tvrdi Rosen. Naime, ako ne znaju da ih očekuje pauza za "fejsanje", učenici će misliti o bilo čemu drugome samo ne o gradivu o kojem govori nastavnik. Ako pak znaju da ih očekuje pauza, lakše će se usredotočiti na nastavu.

Prethodni članci: arti-201108080558006 arti-201108040250006 arti-201108030625006 arti-201108020453006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Igra sudbine
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo