'Lose novosti za slobodu' u Turskoj

Turski parlament je odobrio promjene zakona o internetu. Sada se moze prikupljati podatke o korisnicima bez dozvole sude. A to olaksava i mogucnost blokiranja korisnika.

15.9.2014.
15:58
VOYO logo

Turski parlament je prihvatio prijedlog vladajuce stranke (AKP) o promjeni zakona o internetu. Promjenom zakona turski telekomunikacijski regulator (TIB) dobiva vece ovlasti. Naime, TIB moze prikupljati informacije o razmjeni informacija na internetu bez sudske odluke. U zakon se uz ostalo unose i tri razloga kojima se olaksava blokiranje internet stranice ili njenih sadrazaja: nacionalna sigurnost, odrzavanje javnog reda i sprjecavanje zlocina, pise Deutsche Welle.

Vlasti zaduzene za telekomunikaciju su do sada mogle prikupljati podatke o koristenju interneta odredenih osoba samo uz sudski nalog. Odredene internet stranice su mogle biti blokirane samo kada je bila ugrozena privatnost jedne osobe. Stara verzija zakona je na snagu stupila u veljaci nakon sto je otkriven korupcijski skandal turske vlade. U novoj verziji zakona su ostala sljedeca pravila: internet posluzitelj u roku od cetiri sata mora blokirati odredene stranice prema nalogu vlasti. Vlasti u roku od 24 sata moraju svoju odluku dostaviti sudu. Sudac u roku od 48 sati mora donijeti presudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nova prosirena verzija valjana je tek s potpisom predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana. Medutim, vec sada su snazne kritike. Ryan Heath, glasnogovornik potpredsjednice Europske komisije Neelie Kroes smatra kako su to „lose novosti za slobodu“.

„Zemlja postaje policijska drzava“

„Zakon o internetu u starom obliku je bio dovoljno represivan“, kaze Asli Tunc, strucnjak za medije na sveucilistu Bilgi u Istanbulu. „Te promjene su sada dosegnule novu dimenziju. Telekomunikacijske vlasti se prilikom blokiranja internet stranica sada mogu pozvati na vise razloga. Osim toga mogu prikupljati informacije o koristenju interneta obicnih gradana bez sudske odluke. Drzava se pretvara u policijsku drzavu“, kaze Tunc za DW i dodaje da je sloboda misljenja jos vise u opasnosti. Asli Tunc dodaje da promjena zakona krsi i Ustav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izmjenom zakona se povecavaju i kazne za korisnike interneta. „Starim zakonom je predvidena kazna i do 10.000 turskih lira (3.600 eura). Izmjenama su predvidene kazne i do 50.000 turskih lira (17.800 eura), kaze Tunc i dodaje: “Tu kaznu mora platiti svatko tko npr. vrijeda Ataturka. Odredene rijeci se mogu tumaciti na razlicite nacine. Tako visoke iznose neki gradani jednostavno ne mogu platiti”.

“Ovakve izmjene zakona o internetu su ironicne. Proslog tjedna je u Istanbulu odrzan IGF (Internet Governance Forum) forum . Osobno sam sudjelovala kao delegat Freedom Housea. Razgovori s turskim politicarima o slobodi interneta ocito nisu nista donijeli. Naprotiv“, kaze Tunc.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisiljenost na samocenzuru

„Poostravanje zakona o internetu ce biti vrlo ucinkovito jer se internet stranice sada mogu blokirati iz vise razloga. Pravni proces za ponovno pustanje stranice u opticaj moze trajati vise tjedana ili mjeseci. To je tortura.

Pravni proces u Turskoj je vrlo spor“, kaze bloger Erkan Saka koji je vec deset godina kriticar vlade. On takoder strahuje da ce i njegova internet stranica biti blokirana. „Trenutno svoje blogove pisem na engleskom jeziku i ako vlada dode na ideju da ogranici internet stranice na drugim jezicima, onda bih i ja osobno mogao biti zrtva. Kroz to ste prisiljeni na samocenzuru“, kaze Saka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bloger ukazuje na tehnicke trikove pomocu kojih korisnik interneta moze zaobici blokiranje odredene stranice, kao sto je VPN softver. „Medutim, nemaju svi gradani takve tehnicke novitete“, kaze Saka i dodaje da je prikupljanje podataka o protoku informacija na internetu od strane TIB-a veliki problem. „Sve sto ja, kao obicni gradanin radim na internetu, vlasti mogu snimiti. Na taj nacin vlasti imaju izravan pristup mojim informacijama. Naravno da je vazno stititi nacionalnu sigurnost, ali iz iskustva znamo da AKP-ova vlada zeli ograniciti slobodu misljenja i za to je sada izmislila i zakon“, kaze Saka.

Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo