Znate li u kojim je uvjetima nastao vaš iPhone?

Jeste li se zapitali kako je i u kojim uvjetima proizveden vaš 'ljubljeni' iPhone, igračka u koju ste se zaljubili na prvi pogled?

16.1.2012.
14:23
VOYO logo

National Public Radio posvetio je posebno izdanje emisije This American Life Appleovoj proizvodnji u Kini. Uz brojne goste, u emisiji je sudjelovao i Mike Daisey, poznat po svom stand-up showuThe Agony and the Ecstasy of Steve Jobs, u kojemu istražuje globalizaciju i izrabljivanje kineskih radnika kroz prizmu "pada i uspona Applea, industrijskog dizajna i cijene humanosti koju smo spremni platiti za našu tehnologiju".

Prenosimo najzanimljivije dijelove transkripta te emisije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

-- Kineski grad Shenzhen je grad u kojem se proizvodi većina našeg "smeća". Prije 30-ak godina ovaj "grad bez povijesti" bio je malo selo na rijeci. Danas je to velegrad s 14 milijuna stanovnika. Uvijek kada kažemo da nešto dolazi iz Kine, zapravo generaliziramo. Za sve postoji mjesto. Postoji grad. Taj grad je Shenzhen. Shenzhen izgleda kao grad u kojem živi Blade Runner. LED rasvjeta, neon, veliki videozidovi na kojima se vrte odvratne kineske reklame. Sve što nam budućnost obećava da će postati.

-- Foxconn je jedna od kompanija koja proizvodi iPhone i iPade, ali i proizvode mnogih drugih kompanija, a ne samo Applea. Foxconn ima tvornicu u Shenzhenu koja zapošljava 430.000 ljudi, a na vratima stoje naoružani stražari. U ovoj tvornici ima 20 kantina, od kojih svaka može poslužiti 10.000 ljudi. Jedan od radnika koje je Daisey intervjuirao je i 13-godišnja djevojčica koja svakodnevno polira tisuće novih iPhonea.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

-- Ova djevojčica rekla je da Foxconn ne kontrolira dob radnika. S vremena na vrijeme dođu inspekcije, ali Foxconn uvijek zna kada će ih posjetiti, pa prije nego inspektori stignu u tvornicu, Foxconn zamijeni mlade radnike starijima.

-- Tijekom prva dva sata izvan kruga tvornice Daisey je susreo radnike koji su mu rekli da imaju 14, 13 i 12 godina. Ima tu i starijih radnika, no na temelju grubih procjena, Daisey smatra da je oko 5% radne snage ispod dobi kada bi smjeli početi raditi u tvornici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

-- Daisey pretpostavlja da u Appleu moraju znati za ove podatke. Autor je posjetio je i druge tvornice u Shenzhenu. Otkrio je da u prosjeku 20.000 do 30.000 radnika radi u vrlo velikim prostorijama, odnosno u odjeljenjima u kojima nije dopušteno razgovarati. Strojeva nema jer su skuplji od jeftinih radnika koje tamo eksploatiraju.

-- Kineski radni "sat" je 60 minuta – za razliku od, primjerice, američkog "sata" koji uključuje i pauze za provjeravanje Facebooka, odlazak na toalet, telefoniranje i razgovor s kolegama. Službeni radni dan u Kini traje 8 sati, ali pravilo je da se to produljuje na 12 sati. Nerijetko ljudi u tvornicama rade i od 14 do 16 sati, posebnice kada na tržište treba izbaciti novi gadget. Dok je Daisey boravio u Shenzhenu, radnik Foxconna umro je nakon što je odradio smjenu od 34 sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

-- Pokretna traka može raditi samo onoliko brzo koliko je brz najsporiji radnik na njoj. Zbog toga su svi radnici nadzirani (preko kamera).

-- Radnici spavaju u ogromnim spavaonicama. To su sobe u kojima, po Daiseyjevoj procjeni, stane po 15 kreveta. Kreveti su složeni poput ladica do stropa. Prosječni zapadnjak ne bi mogao stati u njega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

-- Sindikati su u Kini ilegalni. Svatko tko pokušava organizirati radnike bit će poslan u zatvor.

-- Daisey je intervjuirao mnoge (bivše) radnike koji potajno podržavaju sindikat. Jedna grupa radnika mu je pričala o "heksanu", čistaču zaslona za iPhone. Heksan isparava mnogo brže od ostalih sredstava za čišćenje zaslona, a to omogućava proizvodnoj liniji da se kreće brže. Heksan je neurotoksin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

-- Jedan od radnika zatražio je da mu se plate prekovremeni sati, a kada je kompanija to odbila učiniti, otišao je do radnog odbora. Ovaj odbor ga je pak stavio na "crnu listu", koja cirkulira u svim kompanijama u okrugu. Radnici na "crnim listama" su označeni kao oni koji stvaraju probleme i kompanije ih ne žele zapošljavati.

-- Radniku koji je slagao metalne okvire za iPade u Foxconnu Daisey je pokazao svoj iPad. Čovjek ga nikada prije nije vidio. Držao ga je i igrao se s njim. Rekao je da je "magičan".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijeli transkript emisije Mr. Daisey and Apple factory možete pronaći ovdje.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo